Administration

Allen, Van
Assistant Principal
Baker, Jessica
Academy Coach
Burch, Gail
Referral Coordinator
Carter, Anastagia
Assistant Principal
Cummings, Rowland
Principal
Dorsey, Rhonda
Director, CTAE
Garrett, Randy
Director, Athletics
Joiner, Donathan
Numeracy Coach
Lang, Le
Assistant Principal
Pruitt, Robby
Director, Football Operations
Walker, Kate
Director, Assessment
Williams, Melody
Assistant Principal

Support Staff

Bagley, Barbara
Registrar
Baker, Amanda
Paraprofessional
Foskey, Latosha
Paraprofessional
Hutto, Winnie
Records Clerk
Jackson, Vivian
Receptionist
Jordan, Amber
Secretary
Locklear, Catherine
Migrant Student Service Provider
Mayo, Tina
Bookkeeper
Mizell, Stephanie
Secretary
Paulk, Bridgette
Paraprofessional
Pridgen, Teresa
Secretary
Rivers, Felicia
Secretary
Rowell, Kelly
Paraprofessional
Smith, Hannah
Secretary
Wages, Tammy
Secretary
Webb, Joan
Attendance Clerk

Teaching Staff

Barlow, Brandy
CTAE Teacher
Booth, Michael
P.E. Teacher
Burch, Katrina
Math Teacher
Byrd, Kyle
ESOL Teacher
Carver, Lee
Language Arts Teacher
Chaney, Haley
Sign Language Interpreter
Cruz, Alex
Associate Band Director
Davenport, Dana
Language Arts Teacher
Davis, Angela
CTAE Teacher
Davis, Nikki
Language Arts Teacher / Cheer Head Coach
Day, Jennifer
Counselor
Day, Nicholas
Social Studies Teacher
Edge, Megan
Math Teacher
Edwards, Tuwanna
Social Studies Teacher
Franklin, David
Theatre Arts Teacher
Gibson, Cynthia
Exceptionalities Teacher
Gilliard, Kelly
CTAE Teacher
Gray, Andrea
Math Teacher
Greene, Kristi
Special Education
Griner, Jarrod
CTAE Teacher
Hall, Alyse
Math Teacher
Hall, Robert
P.E. Teacher / Boys Golf Head Coach
Harrison, Carrie
Math Teacher
Ho, Rachel
Counselor
Howard, Melanie
Exceptionalities Teacher
Hughes, Ginger
Counselor
Hutchison, Ricky
Credit Recovery Teacher / Girls Golf Head Coach
Hutto, Benafshah
ESOL Teacher
James, Gabrielle
Math Teacher
James, Sylvia
Math Teacher
Jones, Jason
Social Studies Teacher
Jones, Sy
P.E. Teacher / Baseball Head Coach
Joyner, Kristi
CTAE Teacher
Kellogg, Crescynthia
P.E. Teacher / Girls Basketball Head Coach
Latham, Cathy
Social Studies Teacher
Lindsay, Rachel
Exceptionalities Teacher
Lindsey, Melissa
Science Teacher
Lord, Julie
Visual Arts Teacher
Lott, Sonya
Exceptionalities Teacher
McCullar, Tanja
Social Studies Teacher
McMillan, Leslie
Math Teacher
Miller, Carla
Exceptionalities Teacher
Miller, Michaela
Science Teacher
Minshew, Thomas
Social Studies Teacher
Mizell, Kelly
Exceptionalities Teacher
Moore, Brittany
Science Teacher
Murray, Randy
JROTC Instructor
Myers, Steve
Band Director
ONeal, Lori
Media Specialist
Palmer, Brittany
Criminal Justice Teacher
Patton, Charles
Science Teacher
Pendleton, Daniel
Language Arts Teacher
Pierce, Whitney
Exceptionalities Teacher
Roberson, Cathy
4th Math Teacher
Roberts, Lea
CTAE Teacher
Rogers, Joshua
CTAE Teacher
Rojas, Jessica
Spanish Teacher
Sams, Brittany
Language Arts Teacher
Sanchez, Mayra
Spanish Teacher
Sayer, Olivia
Math Teacher
Schrock, Nicholas
Exceptionalities Teacher
Smith, Pernell
P.E. Teacher / Boys Basketball Head Coach
Smith, Rick
Math Teacher
Sneed, Charles
Social Studies Teacher
Stansbery, Kathleen
Language Arts Teacher
Steptoe, Renee
Exceptionalites Teacher
Swafford, Ben
Science Teacher / Athletic Trainer
Taft, Hilaria
Spanish Teacher
Taylor, Christen
Language Arts Teacher
Thomas, Christi
Work-Based Learning Teacher
Thomas, Paula
CTAE Teacher
Toth, Becky
Social Worker
Tuten, Darci
Language Arts Teacher
Vickers, Ashley
Science Teacher
Vickers, Jay
Language Arts Teacher
Wade, Suzanne
Social Studies Teacher
Williamson, Nicolette
Exceptionalities Teacher
Womack, Todd
Social Studies Teacher
Woods, Debra
NJROTC Instructor
Wright, Breanna
Language Arts Teacher
Youghn, Alissa
Science Teacher

Contact List